Buck Protege - nóż wypadowy


Buck Knives Inc. Noże firmy Buck to amerykańska legenda. Geneza powstania noża Buck Protege jest prosta - jest on wersją rozwojową wcześniej produkowanego noża Buck Ranger. Nóż myśliwski Ranger, podobnie jak Buck Hunter należą dziś do klasyki myśliwskich noży składanych. Ostrze clip point, okładziny z palisandru wzmacniane stalowymi linersami oraz okuciami mosiężnymi na końcach. Blokada back lock. Niedościgniony wzór dla innych, wizytówka firmy Buck i jednocześnie najczęściej kopiowany na dalekim wschodzie wzór składanego noża myśliwskiego. Firma Buck postanowiła zmodernizować nieco swoją klasyczną konstrukcję. W tym celu wprowadzono liczne zmiany (głównie przez zastosowanie nowoczesnych i lekkich materiałów) - a w zasadzie zaprojektowano nóż od początku zachowując tylko sprawdzony kształt Ranger'a.


Ostrze: Kształt clip point jest klasycznym już kształtem dla głowni noża myśliwskiego. Ostrze wykonano ze stali 420HC. Firma Buck znana jest z doskonałego hartowania swoich noży i mimo zastosowania tej podstawowej dzisiaj stali ostrze zachowuje dobrą ostrość podczas pracy. Szlif wklęsły zapewnia cienką, niezwykle ostrą krawędź tnącą. Matowe wykończenie powierzchni metodą piaskowania (bead blasting) daje elegancki efekt. Jako, że 420HC jest stalą nierdzewną mikrorowki na piaskowanej powierzchni nie są potencjalnymi ogniskami rdzy, co jest szczególnie ważne w nożu myśliwskim, mającym sporą styczność z wilgocią.

Rękojeść: Nóż Buck Protegee ma rękojeść ukształtowaną wtryskowo z tworzyw sztucznych. Szkielet noża stanowią okładziny z twardej odmiany zytelu barwionej na atrakcyjny czerwony kolor. Wewnątrz szkieletu znajdują się przestrzenie powietrzne na kształt plastra miodu które zmniejszają masę noża bez utraty sztywności i wytrzymałości rękojeści. Zewnętrzną warstwę stanowi powłoka z kratonu z fakturą przypominającą skórę rekina. Już sam kraton zapewnia bardzo dobry chwyt dla dłoni, a połączony z lekką antypoślizgową teksturą na pewno nie pozwoli ześlizgnąć się ręce - nawet mokrej, zabłoconej, czy zabrudzonej farbą oprawianej zdobyczy. Dodatkowo kraton zapewnia miękki, wygodny i ciepły chwyt tak, że nawet w chłodny jesienny dzień praca takim nożem nie jest nieprzyjemna dla dłoni. Kształt rękojeści jest także przejęty z noża Ranger, ale możliwość dowolnego formowania tworzyw z jakich jest zrobiona pozwoliła wprowadzić kilka kosmetycznych poprawek. Na końcu rękojeści znajduje się duży otwór do przewleczenia linki zabezpieczającej lub pętli pozwalającej zawiesić nóż np. na gałęzi podczas przerwy w pracy.

Blokada: Prosta, i łatwa w obsłudze - BackLock. Blokuje ostrze pewnie i nie dopuści do zamknięcia się noża np. podczas skórowania upolowanej zwierzyny. Nie jest to blokada taktyczna i nie pozwala na przenoszenie dużych obciążeń, ale Protege to nóż do pracy a nie do walki.


Działanie. Nóż otwiera się łatwo a blokada zapada z bardzo wyraźnym kliknięciem. Buck Protege nie ma kołka do otwierania go jedną ręką, ale nie ma to w tym przypadku żadnego znaczenia. Zwolnienie blokady wymaga użycia sporej siły, co daje spore pojęcie o jej wytrzymałości na złożenie. Ostry czubek świetnie nadaje się do precyzyjnych prac a łagodny, długi brzusiec pozwala na wygodne wykonywanie długich, głębokich cięć oraz skórowanie zwierzyny.

Ergonomia: Nóż jest średnich rozmiarów (ostrze 3") co z jednej strony pozwala na łatwe operowanie a z drugiej pozwala wykonać większość prac "terenowych". Nóż jest też dzięki temu lekki - nie obciąża więc ekwipunku wypadowego.


Pochwa: Do przenoszenia noża zaprojektowana została bardzo dobra pochwa. Pochwa noża Buck Protegee może być wzorem dla wszystkich producentów noży, nawet tych z najwyższej półki. Wewnętrzna część pochwy wykonana jest z pianki usztywniającej i jest idealnie dopasowana do profilu noża. Na przejściu pochwy w klapkę do zapinania wyprofilowane są specjalne karby układające zamkniętą klapkę w idealny łuk i podnoszące ją do góry gdy jest w pozycji otwartej. Zewnętrzna część pochwy wykonana jest z grubej cordury. Zapięcie to duży metalowy zatrzask - zapięcie pewne i wygodne w obsłudze nawet  w grubych rękawicach. Dodatki takie jak komputerowo haftowana plakietka z napisem "Buck Knives - made in USA" oraz lamówka z cordury kryjąca wewnętrzne szwy dopełniają wizerunek pochwy idealnej. Pętla do paska wykonana jest z taśmy wspinaczkowej i przyszyta do pochwy płaskimi szwami tzw. samo-klinującymi. Daje to pewność trzymania szwu nawet w przypadku przerwania lub przetarcia niektórych szwów. Dodam tylko, że przez ponad 4 lata użytkowania tego noża podczas moich wypraw wędkarskich nie zanotowałem najmniejszych śladów zużycia pochwy poza lekkim starciem się lakieru z zatrzasku.


Przegląd zastosowań: Protege to nóż wypadowy. Nóż na którym można w pełni polegać. Stanowi on nieodłączną część mojego ekwipunku i chociaż posiadam noże z lepszej gatunkowo stali to właśnie Buck Protege jest nożem do pracy w terenie. Jest to też doskonały nóż uzupełniający duże stałe ostrze w wyprawach survivalowych. Do czego można go zastosować? Oto parę przykładów, ale z pewnością znajdzie się wiele innych zastosowań dla tego Buck'a:

  1. Przygotowywanie posiłków na wyprawie w góry czy do lasu

  2. Wszelkie prace "strugalnicze"

  3. Sprawianie upolowanej zwierzyny

  4. Sprawianie złowionych  ryb

  5. Drobne prace campingowe


Mazurski test: W tym roku, podczas rejsu po jeziorach mazurskich Buck Protege był moim podstawowym nożem "wędkarsko - grzybiarskim". Przez dwa tygodnie stosowałem go do czyszczenia znalezionych grzybów, do  wszelkich "suchych" prac wędkarskich oraz do sprawiania złowionych ryb. W tym czasie przerobił kilka (może nawet kilkanaście)   kilogramów grzybów, ciął setki razy żyłkę oraz oskrobał z łusek i sprawił kilkadziesiąt okoni i okazałego szczupaka. Z ciekawszych rzeczy, to Buck Protege uwolnił mnie także od sporej pijawki, która przyczepiła się do mojej nogi w czasie brodzenia z wędką na jeziorze Kisajno - zgoliłem ją jednym gładkim ruchem... Podczas całej wyprawy nóż spisał się na medal i nie wymagał ostrzenia. Wdać więc, że nawet stal 420HC po odpowiednim zahartowaniu i przy  stosowaniu noża zgodnie z przeznaczeniem (a nie jako dłuta, śrubokrętu czy łomu) daje solidne i wytrzymałe ostrze.


Na zakończenie: Buck Protege jest lekki, mocny i zapewnia świetny chwyt. Jest absolutnie nierdzewny. W sumie jest to idealny kompan wszelkich wypraw suvivalowych, łowieckich, wędkarskich a także podczas grzybobrania. Każdy, kto czuje związek z naturą i spędza część swojego wolnego czasu nad wodą lub w lesie powinien zaopatrzyć się w tego typu, niezawodny, sprawdzony w działaniu, markowy nóż. Hasło reklamowe głosi: Buck Knives - The Edge. For Life. I coś w tym jest...

Piter

Długość całkowita:

19,1cm

Długość po złożeniu: 11,4cm
Długość ostrza: 7,7cm
Materiał ostrza: 420HC Stainless
Materiał okładzin: zytel / kraton
Blokada: BackLock
Waga: 56 g
Pochwa: cordura

Home